För många innebandyspelare innebär sommaren en period att varva ner lite och ladda batterierna. Detta gäller dock inte för Visby IBKs lovande målvakt Jakob Ström som vanligtvis spelar i klubbens juniorlag. Han har spenderat större delen av sommaren med att spela innebandy i USA, närmare bestämt i Texas Tornadoes.
Vad är skillnaden jämfört med att spela i Sverige?
– Skillnaden varierar mycket eftersom de är väldigt många europeiska spelare med, vilket gör att innebandyn varierar. Ibland möter man ett mer svenskt lag som har en mer svensk spelstil och ibland ett finskt lag med en finsk stil. Sporten är ganska liten här vilket gör att tillgång till bra material är svårt, typ som golv och sarg, men de har dom löst bra på alla ställen förutom Florida, berättar Jakob.
Vad har gjort mest intryck på dig under din vistelse i USA?
– Den största upplevelsen har nog varit att få spela innebandy utomlands vilket jag inte trodde jag skulle göra. Sen så har vi gjort massor mer roliga grejer utanför planen som varit roliga upplevelser vilket har gjort resan mer värd, säger Jakob.
Vad tar du med från ditt äventyr till höstens seriespel med Visby IBKs juniorer?
– Det jag tar med mig till nästa säsong är att hålla uppe nivån för den är högre än man tror när man väl kommer hit. Även alla vänner jag lärt känna.
Hur ser du på din egen prestation?
– Mina egna insatser har varit lite upp och ner men för det mesta har jag gjort en bra insats enligt mina lagkamrater. Jag är lite besviken men vet att de finns en nivå till inom mig, avslutar Jakob.