Tillbaka
IBK har full pott de senaste två matcherna och går för tredje raka segern på bortaplan mot Hässelby i helgen. Vid vinst är IBK med sex matcher kvar att spela mycket nära ett Allsvenskt kontrakt till säsongen 2010/2011. Men som man brukar säga, It ain't over 'til the fat lady sings.
Hässelby har bara tagit tio poäng på 15 matcher, matchen i helgen är lite av sista chansen för laget om man skall ha möjlighet att nå kval till Nya Allsvenskan. Hässelby vann senast lagen möttes i Södervärn och lär göra allt för att ta en ny seger.
I matchen mot Lesjöfors/Filipstad IBK var det klasskillnad i spelet fem mot fem. Men återigen har vi en förmåga att bjuda in motståndarna i slutet av matcherna, vilket även gjorde slutet av denna match onödigt nervöst. Känns som att många spelare får spaghettiarmar och blir livrädda att förlora i slutet av matcherna. Glädjande är att målproduktionen fungerar, nästan sju mål i snitt framåt per match. Tyvärr släpper vi in nästan lika många mål bakåt.
I helgen spelades det seriefinal mellan Karlstad och Linköping. Debut för Hellgård i Linköping, vilket dock inte räckte då Karlstad vann. Nu skiljer det bara två poäng med sju matcher kvar att spela. Kan Karlstad snuva Linköping på seriesegern?
Visby IBK kommer att få en avgörande roll i slutet av serien, eftersom laget har både Karlstad och Linköping kvar att möta. Jag kan lova att inget av nämnda lag kommer att få något gratis. IBK har spelat mot Karlstad tre gånger i seriesammanhang och vunnit samtliga tre möten. En trend som vi givetvis inte vill bryta. Linköping och IBK har bara möts vid ett tillfälle och då förnedrade Linköping, Visby IBK genom att vinna med hela 7-0. Revanschlustan är stor.
Jag sa vid flera tillfällen i början av säsongen att Visby IBK kan ta poäng mot alla lag i serien. I dagsläget har IBK tagit poäng mot alla lag i serien utom mot Hässelby och Linköping. Fortfarande finns chansen att ta poäng mot alla lag, vilket vore ett styrkebesked.
Jag tänker fortsätta att tjata om villkor för kval och avancemang till SSL tills en förändring skett. Förbundet borde införa fler streck i tabellen. I toppen av den näst högsta serien, måste det finnas mer att spela för än en förstaplats. Tänk vad serien levt om tvåan i serien fått kvala. Det är dags för Visby IBK och ytterligare några starka division 1 föreningar att aktivt lobba för att få till en förändring. Nya Allsvenskan borde tillsammans med SSL och damelit ingå i SEI (svensk Elitinnebandy). Nya Allsvenskan har alla möjligheter att bli en succé, bara man paketerar den rätt.
På fredag ser jag en annan viktig match i kampen om en plats i Nya Allsvenskan, streckmötet i division 1 södra mellan Färjestaden och Växjö.
Per Viberg, Sportchef Visby IBK
Senast uppdaterad ( Onsdag, 20 Januari 2010 23:35 )