Tillbaka

Det här vill ingen IBK:are se i morgon.
Fjärde raka segern för IBK. 11 av 12 möjliga poängen har bärgats till Visby IBK och ön. Fyra raka segrar har, trots en tung start på serien, tagit oss till en femteplats i serien efter 10 av 22 spelade omgångar.
IBK har tre poäng ner till kvalplatsen och sex poäng till strecket och lagen som åker ur serien utan kval. Men vi är på rätt sida om sträcket och vi vill klättra ytterligare i tabellen.
Kapacitet att klättra ytterligare finns. Laget har de senaste matcherna visat att både klass och motivation för att vara ett lag på övre halvan av serien finns.
Lillån blev en enkel match, gästerna krossades med hela 12-5 och det var skönt att se grabbarna spela avslappnat och med stort självförtroende.
Lillån kommer att spela i division 1 kommande säsong, allt annat vore med dagens utgångsläge för laget en jätteskräll.
Helgen stod förövrigt för två skrällar, Lidköping vann över Onyx i sudden och formstarka Älvsjö vann över suveräna serieledarna Linköping.
Nu vet vi, Linköping kan besegras!
Serien är fortfarande helt öppen. Onyx, Älvsjö och Karlstad utmanar Linköping om seriesegern. Trots att Linköping har övertaget så är det fortfarande öppet.
Att en serie med 12 lag och 22 omgångar bara har en förstaplats att spela om är inte okej. Åtminstone så borde tvåan i serien få kvala till SSL. En ändring i reglerna kring avancemang måste till inför kommande säsong när Nya Allsvenskan blir verklighet. En förändring skulle göra serien mer levande och publiksnittet skulle gå upp avsevärt. Serien riskerar inte att dö några omgångar in på nya året, vilket är en katastrof för innebandyn.
Mitt förslag inför framtiden är följande:
- Lag 13-14 i SSL åker ur.
- Vinnarna i de båda Allsvenska serierna går direkt upp till SSL.
- Tvåorna i de båda Allsvenska serierna går tillsammans med lag 12 i SSL till kvalspel om en plats i SSL.
- Treorna i de båda Allsvenska serierna spelar en matchserie i bäst av tre matcher om en femte plats i kvalet till SSL.
- Kvalet till SSL görs alltså upp mellan fem lag där alla möter alla två gånger.
Tänk Er själva om kvalreglerna gällt vår serie, snacka om spänning och vad många publikmatcher det skulle bli. Intresset för innebandyn och Allsvenskan (division 1) skulle explodera.
Man kan krydda det hela med att ettan och tvåan i kvalet till SSL spelar en direkt avgörande match om platsen till SSL i Globen innan herrarnas SM-finalen.
Damerna spelar istället SM-final i bäst av fem matcher, vilket med tanke på dagens intresse för daminnebandyn skulle öka intresset lokalt för damernas SM-final gentemot som idag, att spela en match i Globen.
I morgon är det match igen, Visby beger sig till Nyköping för match mot Onyx. Onyx ligger tvåa i serien och är klara favoriter i mötet mot Visby.
Visby har mött Onyx två gånger i seriespel och har två förluster på kontot.
Det gäller för Visby IBK att ge allt och fokusera 100 % för att bjuda upp Onyx till dans.
Skall bli hur kul som helst, vi ses i Nyköping.
Let´s go IBK.
Per Viberg, Sportchef
Senast uppdaterad ( Onsdag, 2 December 2009 00:24 )