Tillbaka
Tråkiga uppehåll!
Nu har vi tränat på denna vecka och till helgen så är det spelledigt. Det känns alltid lika tungt att träna på och inte få den lilla belöningen (läs match) på helgen som man brukar få. Istället har vi tränat på väldigt hårt trots en del bortfall men jag tycker att det har sett väldigt bra ut.
Igår så blev även vårt senaste nyförvärv klart.
Christian Hellström kommer att ansluta till truppen någon gång under nästa vecka.
Hellström har imponerande 4 SM guld, 3 Europacup guld och 3 VM guld. Det känns som en ganska hyfsad värvning. Det jag ser som det mest positiva är inte att att han ska kliva in och producera 5-6 poäng per match utan den enorma rutinen som han kan bidra med både på och utanför planen. Jag ser det som ett stort bevis på att klubben vill någonting och att de faktiskt lyckas med det.
Belackare får säga vad de vill om att Hellström är gammal eller att han inte har suget längre. Självklart är han äldre än de andra i vår trupp och han har förmodligen inte samma sug som när han var 20 år. Men en idrottsman av Hellströms kalibier kliver inte in och gör någonting halvhjärtat, tar han sig an en uppgift så känner han att han håller fysisk och att han har suget kvar för att spela innebandy.
Det ska bli mycket kul att se "Trollkarlen från Botkyrka" i Södervärnshallen.
Så lägg klockan 16:00 den 3:e januari på minnet, för då kommer han att inta Södervärnshallen och förhoppningsvis bjuda publiken på det som de har kommit för att se.
Vi syns den 3:e
Z
Skrivet av Administrator.
Fredag, 11 December 2009 08:50